Podłączenie płyty indukcyjnej

Podłączenie płyty indukcyjnej

Szybko i sprawnie wykonujemy podłączenia płyty indukcyjnej w Twoim domu lub mieszkaniu. Niezależnie od tego czy przygotowałeś już swoją instalację do podpięcia jedno- lub trójfazowej płyty indukcyjnej czy nie, zajmujemy się kompleksowo montażem płyty indukcyjnej.

Przed montażem płyty indukcyjnej

Przed właściwym montażem płyty indukcyjnej warto dostarczyć elektrykowi informacje na temat aktualnego stanu Twojej instalacji elektrycznej, do której chcesz podłączyć płytę indukcyjną.

Takie informacje powinny zawierać następujące punkty:

  • Marka i seria płyty indukcyjnej
  • Rodzaj kabla do płyty indukcyjnej i jego długość
  • Zdjęcie miejsca podłączenia płyty indukcyjnej
Podłączenie płyty indukcyjnej
Podłączenie płyty indukcyjnej

Marka i seria płyty indukcyjnej

Jest to istotna informacja dla elektryka, ponieważ na podstawie tych danych, znajdzie instrukcje podłączenia konkretnej płyty indukcyjnej.

Rodzaj kabla i jego długość

Informacje dotyczące rodzaju kabla są nadrukowane na samym kablu. Jest to nadruk typu "H07RN-F 5G2.5mm2 450/750V".

Sprawdź też długość kabla płyty indukcyjnej i upewnij się, że kabel jest wystarczająco długi, aby podłączyć płytę indukcyjną.

Zdjęcia miejsca podłączenia płyty indukcyjnej

Warto dostarczyć zdjęcie miejsca, w którym zamierzamy podłączyć płytę indukcyjną. Pozwala to elektrykowi na ocenę stanu przygotowania tego miejsca.

Może wystąpić taka sytuacja, że istnieje sama puszka z doprowadzonym przewodem pod tynkiem. Wtedy elektrykowi podłączającemu płytę indukcyjną wystarczy informacja nt. szerokości puszki (standard to 60 mm) oraz średnicy kabla, dzięki temu elektryk będzie mógł dobrać odpowiedni wypust kablowy do podłączenia płyty indukcyjnej.

Dostarczanie wspomnianych informacji sprawi, że elektryk przyjeżdżając raz do Ciebie, ma wszystko przygotowane tak, aby szybko i sprawnie podłączyć płytę indukcyjną. Dzięki temu Ty i elektryk oszczędzacie czas i pieniądze.

Podłączenie płyty indukcyjnej trójfazowej

W przypadku podłączenia płyty indukcyjnej trójfazowej, nie można się posługiwać wtyczką jednofazową o odpowiednich parametrach. Do podłączenia płyty indukcyjnej trójfazowej używa się wypustów kablowych zamocowanych w puszkach podtynkowych, tak jak w przypadku zwykłych gniazd jednofazowych.

Podczas przygotowania punktu siłowego (trójfazowego), warto stawiać na głęboką puszkę podtynkową o standardowym rozmiarze 60 mm. Ułatwia to podłączenie kabla z płyty indukcyjnej oraz zamknięcie wypustu kablowego.

Podłączenie płyty indukcyjnej trójfazowej
Podłączenie płyty indukcyjnej trójfazowej

Poza doborem odpowiedniej puszki podtynkowej, warto sprawdzić średnicę kabla od płyty indukcyjnej, aby dopasować wypust kablowy i odciążenie kabla.

W przeciwnym razie będziemy musieli dociąć wypust lub go wymienić na nowy, co oczywiście zwiększa koszty oraz czas wykonania podłączenia płyty indukcyjnej.

Warto zlecić czynność podłączenia płyty indukcyjnej trójfazowej elektrykowi z uprawnieniami, aby mieć ważną gwarancję na płytę indukcyjną oraz pewność, że instalacja elektryczna została wykonana zgodnie ze sztuką instalatorską.

Podbicie gwarancji płyty indukcyjnej

Podbicia gwarancji płyty indukcyjnej może dokonać jedynie elektryk z uprawnieniami, ponieważ takie wymagania stawiane są przez producentów płyt indukcyjnych.

Decydując się na wykonanie podłączenia płyty indukcyjnej przez elektryka, można zatem mieć pewność co do gwarancji oraz do należytego wykonania podłączenia płyty indukcyjnej do pozostałej instalacji elektrycznej.

Podbicie gwarancji płyty indukcyjnej
Podbicie gwarancji płyty indukcyjnej

Ile kosztuje podłączenie płyty indukcyjnej?

Koszty podłączenia płyty indukcyjnej są mocno zależne od kilku aspektów, w tym m.in.:

  • Rodzaj płyty indukcyjnej (jedno-/trójfazowa)
  • Rzeczywisty zakres prac (wiercenie, osadzanie puszki, podłączenie, bruzdowanie, okładanie przewodów, etc.)
  • Czas wykonania
  • Cena dojazdu

Cena podłączenia płyty indukcyjnej w naszej firmie wacha się od 200 zł do 350 zł.