Na czym polega przegląd instalacji elektrycznej w mieszkaniu

Na czym polega przegląd instalacji elektrycznej w mieszkaniu

Przegląd instalacji elektrycznej w mieszkaniu polega na trzech czynnościach, którymi każdy przegląd się cechuje - są to: oględziny, testy (pomiary) i sporządzanie protokołów.

Jak w szczegółach wygląda przegląd elektryczny w mieszkaniu i na co zwracać uwagę, dowiesz się z tego poradnika.

Na czym polega przegląd instalacji elektrycznej w mieszkaniu
Na czym polega przegląd instalacji elektrycznej w mieszkaniu?

Ile czasu trzeba zaplanować na przegląd instalacji elektrycznej w mieszkaniu?

Pytanie o czas wykonania obowiązkowego przeglądu instalacji elektrycznej w mieszkaniu zależy od Twojego punktu wyjścia. Możesz się bowiem znajdować w jednej z następujących sytuacji:

1. Okres ważności przeglądu elektrycznego w Twoim mieszkaniu dobiega końca.

Jest to sytuacja, w której nie musisz dopełniać dodatkowych formalności lub czekać w kolejce do okienka w Tauronie, aby dostarczyć dokumenty lub podpisać umowę. Masz prąd na mieszkaniu i wszystkie pomiary mogą być wykonane bez oczekiwania na prąd.(nie wiem co chcesz tu powiedzieć) Wtedy wszystko zależy od stanu i wielkości Twojej instalacji elektrycznej w mieszkaniu oraz od wolnych terminów elektryka, który przyjedzie na sprawdzenie instalacji elektrycznej w mieszkaniu.

My wykonujemy przeglądy już na kolejny dzień roboczy, jesteśmy średnio od 1,5 do 4 godzin na miejscu, a protokoły dostarczamy w 24 godziny!

2. Kupiłeś nowe mieszkanie

Jesteś świeżo upieczonym właścicielem mieszkania i potrzebujesz włączyć prąd, aby przeprowadzić remont lub po prostu, żeby funkcjonować w tym mieszkaniu. Nie masz jeszcze umowy z Tauronem, ani licznika. W tej sytuacji podczas zawarcia umowy z Tauronem musisz im dostarczyć najpierw oświadczenie o stanie technicznym instalacji elektrycznej (druk OST). Takie oświadczenie może wystawić Ci uprawniony elektryk podczas przeglądu instalacji elektrycznej w mieszkaniu własnościowym.

Całość formalności wygląda następująco:

  1. Umawiasz się z elektrykiem, aby dokonał kontroli instalacji elektrycznej w mieszkaniu i podpisał się pod drukiem OST.
  2. Podpisujesz umowę z Tauronem (najszybciej będzie online) i dostarczasz im druk OST.
  3. Czekasz na założenie licznika lub na pojawienie się prądu w mieszkaniu.
  4. Po pojawieniu się prądu umawiasz się po raz kolejny z elektrykiem, aby dokończył tę część przeglądu, dla której niezbędny jest prąd w mieszkaniu.
  5. Otrzymujesz protokół przeglądu instalacji elektrycznej w mieszkaniu: zachowujesz go dla siebie lub dostarczasz je np. spółdzielni, jeśli takich dokumentów od Ciebie żądała.

Dopełnienie wszystkich formalności może w tej sytuacji potrwać od tygodnia do 3 tygodni, w zależności od tego, jak sprawnie pójdzie Ci organizacja tego wszystkiego.

Jak wygląda przegląd instalacji elektrycznej w mieszkaniu?

Obowiązkowy przegląd instalacji elektrycznej w mieszkaniu zaczyna się zawsze od oględzin. Elektryk, z którym się umówiłeś, będzie sprawdzał najpierw wizualnie stan techniczny Twojej instalacji. Elektryk zapozna się ze stanem gniazd wtyczkowych i zerknie do Twojej rozdzielnicy sprawdzając stan przewodów i aparatury. Ważnym aspektem, lecz często bagatelizowanym, jest obecność oznakowania i opisów w rozdzielnicy.

Jesteś świeżo upieczonym właścicielem mieszkania i potrzebujesz włączyć prąd, aby przeprowadzić remont lub po prostu, żeby funkcjonować w tym mieszkaniu. Nie masz jeszcze umowy z Tauronem, ani licznika. W tej sytuacji podczas zawarcia umowy z Tauronem musisz im dostarczyć najpierw oświadczenie o stanie technicznym instalacji elektrycznej (druk OST). Takie oświadczenie może wystawić Ci uprawniony elektryk podczas przeglądu instalacji elektrycznej w mieszkaniu własnościowym.

Ostatnim krokiem przeglądu instalacji elektrycznej będzie sporządzanie protokołów przez elektryka. Warto zadbać o to, aby protokoły przez następne 5 lat – czyli do kolejnego przeglądu w mieszkaniu – nie zaginęły. Stanowią one bowiem ważny dokument podczas następnego przeglądu.

Jeżeli nie chcesz się martwić archiwizacją swoich protokołów, zamów u nas obowiązkowy przegląd instalacji elektrycznej w mieszkaniu – a my przechowamy Twoje protokoły przez następne 10 lat! Jeden kontakt i w każdej chwili na skrzynkę mailową otrzymasz swoje dokumenty!

Jak przygotować mieszkanie do przeglądu instalacji elektrycznej?

Przed umówionym terminem przeglądu instalacji elektrycznej w mieszkaniu warto zadbać o łatwy dostęp do wszystkich gniazd elektrycznych oraz innych części widocznej instalacji elektrycznej, jak m.in. do rozdzielnicy, oświetlenia lub innego osprzętu.

Dostarcz swojemu elektrykowi informacje o Twojej instalacji elektrycznej z wyprzedzeniem, aby miał czas się zapoznać. Mogą to być informacje, jak np. projekt elektryczny, zdjęcie rozdzielnicy, liczba gniazd wtyczkowych oraz gniazd siłowych oraz liczba punktów oświetleniowych. Z takimi informacjami sprawdzenie instalacji elektrycznej w mieszkaniu przebiega sprawniej i bez niespodzianek, które mogą mieć wpływ na cenę przeglądu instalacji elektrycznej w mieszkaniu.

Obowiązkowy przegląd instalacji elektrycznej w mieszkaniu

Obowiązkowy charakter przeglądu instalacji elektrycznej w mieszkaniu, stanowi dla wielu osób novum. Mnóstwo z nich ma ubezpieczone lokum, jednak o obowiązkowym przeglądzie, istniejącej w nim instalacji elektrycznej, rzadko kto pamięta. Taki stan rzeczy może w razie wystąpienia szkody, narazić właścicieli nieruchomości na utratę odszkodowania.

O obowiązku przeprowadzania przeglądu instalacji elektrycznej mówi prawo budowlane, a w szczególności Art. 62 tego dokumentu. Osoby czytające go, często samodzielnie interpretują niektóre zawarte w nim sformułowania. W naszej codziennej praktyce spotykamy się również z sytuacjami, w których zarządcy nieruchomości są nawet przekonani o tym, że obowiązkowy przegląd instalacji elektrycznej nie dotyczy mieszkań, skoro przepisy prawa budowlanego traktują o „obiektach budowlanych” lub „budynkach”. Jest to jednak, w świetle wspomnianego powyżej prawa, błędne rozumowanie i zdecydowanie konieczne jest regularne przeprowadzanie przeglądów instalacji elektrycznej w każdym mieszkaniu, z częstotliwością co 5 lat.

Mając już świadomość, że istnieje obowiązek przeprowadzania przeglądu instalacji elektrycznej, należy zwrócić uwagę na kolejny szczegół, jakim jest komplet protokołów z wykonania tej usługi. Problem polega na tym, że nie jest na pewno prawomocna jakaś kartka, na której widnieje podpis i pieczątka wybranego elektryka. Ubezpieczyciel musi mieć rzetelne podstawy do wypłacenia kwoty odszkodowania i dlatego też, jego rzeczoznawca zawsze dokładnie sprawdza wszystkie dokumenty. W momencie, gdy widzi ewidentne braki w protokołach – a większość z nich je niestety wykazuje – zaczynają się problemy z uzyskaniem odszkodowania.

Aby uniknąć tego rodzaju komplikacji, wskazane jest korzystanie z usług profesjonalnych elektryków z uprawnieniami dozorowymi do wykonywania obowiązkowego przeglądu instalacji elektrycznej w mieszkaniu. Należycie sporządzą oni odpowiedni komplet dokumentów, w tym: wszystkie protokoły, rzuty kondygnacji z rozlokowaniem punktów elektrycznych, schematy elektryczne i uzupełnienie oznakowania.

Wykonanie takiej inwentaryzacji może trwać, nawet 6 godzin (3 godziny na miejscu, 3 godziny na opracowanie wszystkich niezbędnych dokumentów). Biorąc pod uwagę nakład pracy, włożonej przez profesjonalnego elektryka we właściwe wykonanie obowiązkowego przeglądu instalacji elektrycznej w danym mieszkaniu, jej koszt z pełną inwentaryzacją, nie może być niższy niż np. 600 zł. Usługa ta wymaga nie tylko odpowiedniej wiedzy z zakresu prawidłowego montażu i funkcjonowania systemów elektrycznych, ale również znajomości prawa budowlanego oraz umiejętności poprawnego sporządzania wymaganych dokumentów.

Przegląd instalacji elektrycznej w mieszkaniu w bloku

Przegląd instalacji elektrycznej w mieszkaniu w bloku z lat 80 może wyglądać różnie w zależności od stanu instalacji elektrycznej. Istnieje tzw. ochrona stanu zastanego. Zatem przegląd instalacji elektrycznej w bloku, w którym nie dokonano remontu od dekad, obejmuje m.in. sprawdzanie starej instalacji pod kątem rezystancji izolacji oraz zerowania w gniazdkach elektrycznych (w układzie TN-C: mostek między bolcem, a przewodem neutralnym).

W przypadku remontu elektryki w mieszkaniu, kontrola instalacji elektrycznej w bloku opiera się na podobnych zasadach, jak w przypadku nowych mieszkań. Wykonując bowiem nową instalację elektryczną w bloku z lat 80, jesteśmy zobowiązani do stosowania aktualnych przepisów i norm, które nakładają obowiązek, aby taka instalacja była wykonana w tzw. systemie TN-S - krótko mówiąc: jest to instalacja trzyżyłowa.

Obowiązkowy przegląd instalacji elektrycznej w mieszkaniu w bloku nie różni się zasadniczo od przeglądu przeprowadzanego w nowych mieszkaniach deweloperskich. Warto jednak zadbać o pełną dokumentację techniczną, której niestety często właściciele nie posiadają. My jako firma rs-elektryk.pl wykonujemy przy każdej kontroli instalacji elektrycznej w bloku taką niezbędną dokumentację, gdyż jest ona wymagana według norm i świadczy o należytym wykonaniu przeglądu, o którym mowa w przepisach prawnych.

Łatwo możesz ocenić elektryka przeprowadzającego przegląd instalacji elektrycznej w bloku, kiedy ten nie wykonuje dokładnych oględzin ani pomiarów elektrycznych kwitując np. „Pan posiada różnicówkę, to tutaj nie trzeba nic sprawdzić”. Protokół wystawiony przez taką osobę jest tyle wart, co papier, na którym został sporządzony – a co gorsze: taki papier nie uchroni Ciebie przed dociekliwymi rzeczoznawcami z ubezpieczalni. Fachowiec szybko rozpozna sfałszowane protokoły.

Przegląd instalacji elektrycznej w mieszkaniu w bloku
Przegląd instalacji elektrycznej w mieszkaniu w bloku

Przegląd instalacji elektrycznej w mieszkaniu własnościowym

Dopilnowanie przeglądu instalacji elektrycznej w mieszkaniu własnościowym jest głównie naszym obowiązkiem, kiedy jesteśmy pełnoprawnym właścicielem danego lokalu mieszkalnego. Często są to mieszkania w blokach deweloperskich, a więc w stosunkowo nowych budynkach. Jednak mieszkania własnościowe znajdują się też w dużej liczbie w starych kamienic, zarządzanych przez wspólnotę mieszkaniową (o ile taka została ustanowiona).

W przypadku przeglądu instalacji elektrycznej w mieszkaniu własnościowym, nie ma zasadniczo żadnej różnicy od przypadku opisanym dla mieszkań w blokach z wielkiej płyty. Również tutaj obowiązuje tzw. ochrona stanu zastanego, jeśli mamy do czynienia ze starą instalacją elektryczną.

Kalkulator przeglądu instalacji elektrycznej w mieszkaniu

Wychodząc naprzeciw potrzebom naszych klientów, stworzyliśmy kalkulator usług przeglądu instalacji elektrycznej w mieszkaniu. Na podstawie kalkulatora, każdy klient jest w stanie oszacować koszt/cenę przeglądu instalacji elektrycznej w swoim mieszkaniu.

Podaj poniższe dane i poznaj szacunkowy koszt usługi

  • Metraż mieszkania*:

podaj całkowity metraż Twojego mieszkania w m2.

*pole wymagane

  • Liczba obwodów:

podaj liczbę wszystkich obwodów. Jeśli nie pamiętasz liczby obwodów, pójdź do rozdzielnicy i policz wszystkie wyłączniki nadprądowe (zwykle posiadają oznaczenie typu B16, B10, B20, C16, itp.).

  • Liczba gniazdek:

podaj liczbę wszystkich gniazdek w mieszkaniu.

  • Liczba pkt. oświetleniowych:

podaj liczbę wszystkich punktów oświetleniowych w mieszkaniu. Dotyczy to wszelkiego oświetlenia typu kinkiet, oprawy oświetleniowej na suficie itp. Nie dotyczy to oświetlenia podłączonego do gniazdka wtykowego