Jak zaplanować wymianę instalacji elektrycznej w mieszkaniu w bloku

Jak zaplanować wymianę instalacji elektrycznej w mieszkaniu w bloku

Nosisz się z zamiarem wymiany instalacji elektrycznej w mieszkaniu w bloku z wielkiej płyty, ale nie wiesz, jak się za to zabrać i na co zwracać uwagę?

Większość z nas nie zajmuje się elektryką na co dzień, dlatego też ciężko nam odpowiedzieć na pytanie jak zaplanować wymianę instalacji elektrycznej w mieszkaniu w bloku? Specjalnie dla tych z was, którzy borykają się z tym tematem, przygotowaliśmy poradnik krok po kroku, który przeprowadzi was przez to zagadnienie.

Wymiana instalacji elektrycznej w mieszkaniu w bloku krok po kroku

Zapoznaj się w skrócie z tym, jak zaplanować wymianę instalacji elektrycznej w mieszkaniu w bloku krok po kroku. Nasz poradnik odpowie na najważniejsze pytania, związane z zagadnieniem wymiany instalacji elektrycznej w mieszkaniu w bloku z wielkiej płyty.

Jak zaplanować wymianę instalacji elektrycznej w mieszkaniu w bloku?
Jak zaplanować wymianę instalacji elektrycznej w mieszkaniu w bloku?

1. Twoja koncepcja na urządzenie mieszkania

Przede wszystkim najważniejsza jest Twoja koncepcja urządzenia mieszkania. Tylko Ty wiesz, gdzie np. będzie kuchnia i co ma się w niej znajdować w przyszłości. Przeznacz na to odpowiedni czas i spróbuj dokładnie zaplanować lokalizację sprzętu elektrycznego, umiejscowienie włączników wraz z ich funkcją, miejsca na gniazdka oraz ich liczbę.

Najlepiej byłoby, gdybyś mógł narysować na rzucie mieszkania i nakreślić na nim miejsca, w których będą znajdować się w przyszłości różnego rodzaju sprzęty, meble, gniazdka lub włączniki. Możesz też poprosić projektanta o projekt elektryczny dla Twojego mieszkania. Będzie to z pewnością bardzo duże ułatwienie w planowaniu wymiany instalacji elektrycznej w mieszkaniu w bloku.

2. Zbierz informacje i dokumenty: rzut mieszkania, dostępność faz, przekrój WLZ, moc przyłączeniowa, lokalizacja licznika

Postaraj się z wyprzedzeniem o uzyskanie potrzebnych dokumentów i informacji w spółdzielni mieszkaniowej. Zaliczają się do nich: rzut mieszkania, dostępność do faz na Twoim piętrze (jeśli planujesz instalacje 3-fazową), przekrój WLZ z klatki schodowej do Twojego mieszkania i ewentualnie przewidywane przez spółdzielnie miejsce na lokalizację licznika na klatce schodowej (tylko w przypadku, gdy Twój licznik znajduje się w mieszkaniu).

Sprawdź aktualną moc przyłączeniową dla mieszkania. Znajdziesz tę informację w dokumentach z Taurona, m.in. na rachunku za pobraną energię elektryczną. Jeżeli dopiero kupiłeś mieszkanie, to będziesz musiał podać podczas podpisywania umowy z Tauronem, moc przyłączeniową, potrzebną dla Twojego przyszłego mieszkania - elektryk lub projektant pomoże Ci w odpowiednim doborze mocy przyłączeniowej.

3. Spotkaj się z elektrykiem na oględziny i poproś o wycenę

Spotkaj się z elektrykiem na oględziny w mieszkaniu, w którym chcesz wykonać wymianę instalacji elektrycznej. Umów się najlepiej z kilkoma elektrykami, abyś mógł się przekonać o ich profesjonalizmie i porównać podane przez nich ceny. W czasie oględzin omów swoją wizję planu mieszkania, przekaż elektrykowi wszystkie niezbędne dane i dokumenty - zwłaszcza rzut mieszkania z Twoją koncepcją - i poproś go o wycenę jego usługi.

Koniecznie zapytaj elektryka na wstępie o posiadane uprawnienia. Jeżeli nie ma uprawnienia co najmniej na stanowisku dozoru (D) do 1 kV, warto dla świętego spokoju wykluczyć taką osobę z listy wykonawców. W takim przypadku będziesz musiał szukać innego elektryka z takimi uprawnieniami, aby wykonał dla Ciebie pomiary i podpisał się pod protokołami.

4. Formalności w zakładzie energetycznym (Tauron) oraz nowe Warunki Przyłączenia (WP)

Jeśli podczas wymiany instalacji elektrycznej w mieszkaniu w bloku potrzebne będzie rozplombowanie licznika, jego przeniesienie lub wymiana WLZ, musisz ten fakt zawczasu zgłosić do zakładu energetycznego. Potrzebny będzie do tego wniosek o zezwolenie na rozplombowanie układu pomiarowo-rozliczeniowego (WR). Znajdziesz go na stronie internetowej Taurona. W odpowiedzi od Taurona otrzymasz Warunki Przyłączenia (WP) - przekaż je Twojemu elektrykowi, który na pewno będzie wiedział, jak wykonać zawarte w WP wytyczne.

Jeśli dopiero kupiłeś mieszkanie i chcesz założyć w nim licznik, musisz podpisać umowę z Tauronem. Po podpisaniu umowy otrzymasz od Taurona Warunki Przyłączenia (WP).

Podobnie będzie w sytuacji, gdy wystąpisz o zwiększenie mocy przyłączeniowej. Niezbędny do tego jest wniosek WP-nN, który również znajdziesz na stronie Taurona. Pamiętaj, że wszelkie sprawy z zakładem energetycznym możesz załatwić teraz online bez umawiania spotkania w lokalnej placówce. Oszczędzasz dzięki temu czas i nerwy. Kontakt telefoniczny i mailowy znajdziesz na dole każdego wniosku pobranego ze strony Taurona

5. Zgłoś zakres prac w częściach wspólnych do spółdzielni mieszkaniowej

Jeśli ze względu na wymianę instalacji elektrycznej w mieszkaniu, muszą być przeprowadzone prace w częściach wspólnych budynku, np. na klatce schodowej, jesteś zobowiązany zgłosić ten fakt do spółdzielni mieszkaniowej.

Będzie to koniecznie zwłaszcza w przypadku, w którym musisz przenieść licznik w miejsce ogólnodostępne lub gdy niezbędna będzie wymiana wewnętrznej linii zasilającej (WLZ) do Twojego mieszkania.

.

6. Start wymiany instalacji elektrycznej w mieszkaniu

Po wszystkich tych formalnościach możesz wreszcie przystąpić do właściwej wymiany instalacji elektrycznej w Twoim mieszkaniu w bloku z wielkiej płyty. Planowanie i wszystkie kwestie formalne zajmują sporo czasu, dlatego zacznij je realizować jakieś 3-4 tygodnie przed planowanym startem wymiany instalacji elektrycznej.

W zależności od wielkości mieszkania i przewidywanych prac, wymiana instalacji elektrycznej w mieszkaniu w bloku z wielkiej płyty może potrwać 1,5 do 3,5 tygodnia. Dużo zależy też od dostępności elektryka. Niektórzy pracują w pojedynkę, inni zaś w ekipie, co skraca czas przeznaczony na remont.

.

7. Przeprowadzenie pomiarów odbiorczych

Po zakończeniu prac w mieszkaniu i w częściach wspólnych, elektryk musi przeprowadzić konieczne pomiary odbiorcze. Zaliczają się do nich: pomiary rezystancji izolacji i pomiary ochrony przeciwporażeniowej. Po dokonaniu pomiarów otrzymasz od swojego elektryka protokoły odbiorcze.

8. Zakończenie formalności z Tauronem i ze spółdzielnią mieszkaniową

Po zakończonych pracach należy wystąpić do Taurona z wnioskiem zawierającym zgłoszenie gotowości instalacji do przyłączenia / oświadczenie o stanie technicznym instalacji (ZI). Znajdziesz go na stronie internetowej Taurona.

Do spółdzielni mieszkaniowej należy przekazać protokoły pomiarowe i schemat układu zasilania oraz tablicy mieszkaniowej. W przypadku przeprowadzenia prac w częściach wspólnych, należy przywrócić ściany, sufity, itd. do stanu pierwotnego i zgłosić zakończoną naprawę do odbioru przez administrację spółdzielni.

Wstępne planowanie wymiany instalacji elektrycznej w mieszkaniu

Wchodząc bardziej w szczegóły, chcielibyśmy przedstawić zagadnienia wstępnego planowania wymiany instalacji elektrycznej w mieszkaniu w sposób inspirujący i pomocny, abyś po lekturze tego poradnika patrzył innymi oczami na kwestie związane z instalacją elektryczną w Twoim mieszkaniu w bloku z wielkiej płyty.

Twój plan na nowy układ mieszkania

Podstawą każdej wymiany instalacji elektrycznej w mieszkaniu w bloku jest dobrze przemyślany układ mieszkania. Krótko mówiąc - zastanów się dobrze, w jaki sposób chcesz urządzić swoje mieszkanie. Na tym etapie niezwykle pomocny może okazać się rzut mieszkania w bloku z wielkiej płyty. Na takim rzucie znajdują się wymiary pomieszczeń i lokalizacje różnego rodzaju pionów, które przechodzą przez Twoje mieszkanie. Bloki z wielkiej płyty zarządzane są zwykle przez spółdzielnie mieszkaniowe i właśnie od nich możesz otrzymać rzut Twojego mieszkania.

Może być on także pomocny na późniejszych etapach, np. wtedy, gdy będziesz chciał otrzymać od elektryka wstępną ofertę na wymianę instalacji elektrycznej w mieszkaniu w bloku.

Zastanów się, gdzie w swoim mieszkaniu chcesz umieścić swoją kuchnie. W jakim miejscu będzie stała Twoja lodówka, gdzie piekarnik, płyta indukcyjna, zmywarka, mikrofalówka, okap i wszystkie inne urządzenia, wymagające podłączenia do prądu. Nie zapomnij również o gniazdkach nad blatem w wystarczającej liczbie i o dodatkowym oświetleniu pod szafkami wiszącymi. Pomyśl także o miejscach na montaż łączników dla światła. W celu wygodnego ich użytkowania, warto umieścić je od tej strony drzwi, z której się otwierają. Przemyśl również funkcję włączników światła i zadbaj o to, aby kuchnia była komfortowo oświetlona - np. stojąc przy blacie zasłaniasz główne źródło światła, dlatego warto zaplanować listwę oświetleniową pod szafkami wiszącymi.

W łazience znajdują się zwykle nieliczne gniazdka i włączniki, ale nie zapomnij o wyprowadzeniu przewodu wentylatora łazienkowego, jeśli zdecydowałeś się na takie rozwiązanie.

Komfort i funkcjonalność w obsłudze instalacji elektrycznej jest również ważny w sypialni lub w salonie. Postaraj się np. o wyłącznik światła przy szafce nocnej obok łóżka, jak i o gniazdko do ładowania telefonu lub podłączenia lampki nocnej, czy o nocnym oświetleniu drogi do łazienki, włączanym przez czujniki ruchu.

Jeśli Twoja koncepcja jest już gotowa, przelej ją na papier lub zapisz w pliku. Wykorzystaj rzut mieszkania i poproś projektanta, aby zaprojektował Ci w oparciu o niego, rozmieszczenie instalacji elektrycznej w mieszkaniu w bloku, zgodnie z Twoją wizją. Będzie to pomocne podczas przedstawiania jej elektrykowi.

W jakim stanie znajduje się instalacja elektryczna?

Podczas wizyty elektryka poproś go o ocenę stanu instalacji elektrycznej w Twoim mieszkaniu. Elektryk powinien zwrócić uwagę na istniejące w nim przewody. Najczęściej można spotkać starą instalację aluminiową lub miedzianą 2-żyłową. W obu przypadkach należy według norm i prawa, wymienić taką instalację elektryczną na przewody miedziane z żyłą ochronną (przewód żółto-zielony). Każde mieszkanie po wymianie instalacji elektrycznej lub modernizacji, musi być wyposażone w wyłącznik różnicowoprądowy (różnicówka). Dla jej prawidłowego działania potrzebna jest także w mieszkaniu instalacja elektryczna w tzw. układzie TN-S, która opiera się, ogólnie rzecz biorąc, na przewodach 3-żyłowych (żyła fazowa, neutralna i ochronna). Nie jest to fanaberią prawodawcy ani wyborem właściciela mieszkania, lecz prawdziwą, dodatkową ochroną, wynikającą z rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie § 183, ust. 1, pkt. 2), który mówi o tym, że w instalacjach elektrycznych należy stosować oddzielny przewód ochronny i neutralny, w obwodach rozdzielczych i odbiorczych.

Jaka moc przyłączeniowa?

Zarówno w przypadku zakładania nowego licznika, jak i zamiaru wymiany instalacji elektrycznej w mieszkaniu w bloku, należy zastanowić się nad kwestią potrzebnej mocy przyłączeniowej. Jako laik nie musisz się znać na tym zagadnieniu. Należy poprosić projektanta lub elektryka o ocenę potrzebnej mocy przyłączeniowej. Do oceny będzie potrzebna Twoja koncepcja mieszkania. W tej kwestii istotna jest moc Twoich odbiornik, zwłaszcza tych największych, takich jak np. płyta indukcyjna, piekarnik elektryczny lub maty grzewcze.

Wyzwania przy wymianie instalacji elektrycznej w bloku z wielkiej płyty

Podczas wymiany instalacji elektrycznej w bloku z wielkiej płyty można napotykać wiele wyzwań i problemów. Niektóre z nich opisujemy poniżej, ponieważ pojawiają się z reguły dość często.

Bruzdy w betonie

Jednym z najbardziej kontrowersyjnych tematów, poruszanych na forach budowlanych w Internecie, jest kwestia wykonywania bruzd w betonie. Unikanie tego tematu lub pójście po linii najmniejszego oporu sprawia, że wykonawcy regularnie naruszają przepisy i normy budowlane. Beton zbrojony, jaki występuje w blokach z wielkiej płyty, jest elementem nośnym całego budynku.

W przypadku wykonywania bruzd w betonie nie można nie trafić na pręty zbrojeniowe, a ich odkrywanie grozi utratą statyczności podczas pożaru w mieszkaniu i może doprowadzić do katastrofy budowlanej.

Dobrym rozwiązaniem w przypadku ścian betonowych, będzie zastosowanie płyt g-k, za którymi można bez problemu poprowadzić instalację elektryczną i osadzić w nich puszki, bez konieczności naruszania ściany żelbetowej. Płyt g-k można również użyć do tworzenia podwieszanego sufitu, który daje większą swobodę w rozmieszczeniu oświetlenia. W innym przypadku, do poprowadzenia przewodów trzeba wykorzystać istniejące wnęki, znajdujące się na styku płyt żelbetowych.

Kruche lub cienkie ściany działowe

W ścianach działowych mieszkań w bloku z wielkiej płyty, najczęściej znajduje się cegła dziurawka jako główny ich budulec. Taka ściana działowa przez dekady była wystawiana na różnego rodzaju przeróbki. Z tego też powodu może w niektórych miejscach być krucha, co utrudnia m.in. mocowanie przewodów lub gniazdek. Na domiar złego ściany te liczą często zaledwie 6 cm grubości, dlatego łatwo przebić lub przewiercić się do drugiego pokoju, a o głębokich puszkach podtynkowych w ogóle nie ma co myśleć. Praca z taką ścianą wymaga doświadczenia i wiedzy, aby roboty instalatorskie były wykonane szybko i zgodnie z wyznaczonym planem czasowym.

Brak możliwości przeniesienia licznika

Posiadasz kawalerkę w bloku z wielkiej płyty i chętnie zyskałbyś trochę więcej przestrzeni? Liczyłeś na to, że zrezygnujesz z gazu, zniknie licznik, a licznik na energię elektryczną przeniesiesz na zewnątrz? Może się okazać, że spółdzielnia mieszkaniowa nie zezwala na przeniesienie licznika poza obszar mieszkania, ponieważ istnieją przyczyny techniczno-budowlane, uniemożliwiające takie działania. Zanim uwzględniasz w swoich planach przeniesienie licznika, dowiedz się w Twojej spółdzielni czy istnieje taka możliwość i czy spółdzielnia już wyznaczyła takie miejsce na piętrze w Twoim budynku.

Konieczność przebudowy szafki licznikowej i zabezpieczeń przedlicznikowych

Gdy zachodzi potrzeba wymiany WLZ od puszki rozgałęźnej do licznika i od licznika do mieszkania, możesz zetknąć się z koniecznością przebudowy szafki licznikowej i zabezpieczeń przedlicznikowych. Z reguły jest tak, że im więcej mieszkań znajduje się na danym piętrze, tym ciaśniej się robi w starej szafce na liczniki elektryczne.

Szafka licznikowa i zabezpieczenie przedlicznikowe w bloku
Szafka licznikowa i zabezpieczenia przedlicznikowe w bloku z wielkiej płyty. Blok-punktowiec z czterema mieszkaniami na piętrze.

Sama przebudowa szafki licznikowej zależna jest od jej stanu początkowego. Zabezpieczenia przedlicznikowe w formie bezpieczników topikowych, zwykle zgrupowane są po dwie sztuki w jednej obudowie starego typu. Warto wziąć pod uwagę montaż rozdzielnicy modułowej z wyłącznikami nadprądowymi dla wszystkich liczników, zamiast demontażu starych obudów bezpieczników i przeniesienia ich w inne miejsce - jest to zwyczajnie mało ekonomiczne. Lepiej zafundować sąsiadowi wyłącznik nadprądowy za około 15 zł niż płacić elektrykowi za kolejne godziny pracy.

Nowa tablica licznikowa 3f z rozdzielnicą na zabezpieczenia w bloku
Nowa tablica licznikowa trójfazowa z rozdzielnicą na zabezpieczenia przedlicznikowe w bloku z wielkiej płyty. Stan przed ponownym zaplombowaniem. Po lewej widoczna jest puszka piętrowa z przechodzącym przez budynek WLZ.

Ograniczone miejsce na płytce rozgałęźnej

Istnieje możliwość, że podczas wymiany instalacji elektrycznej w mieszkaniu w bloku trafisz na taką sytuację - Na Twoim piętrze znajdują się 3 mieszkania. Twoi sąsiedzi założyli rok temu licznik trójfazowy i są po remoncie mieszkania. Teraz Ty również chciałbyś założyć licznik na 3 fazy i korzystać z komfortu zwiększonej mocy. W momencie konieczności podłączenia Twojego licznika do płytki rozgałęźnej, okazuje się jednak, że nie ma na niej miejsca, abyś mógł podłączyć się do wszystkich trzech faz.

W chwili obecnej taka sytuacja jeszcze stosunkowo rzadko się zdarza, ponieważ dużo mieszkań w bloku z wielkiej płyty jest zamieszkała przez starszych ludzi, którzy najczęściej nie mają potrzeby zmiany swojego licznika na trójfazowy, jednak lepiej sprawdzić zawczasu ten fakt, przed dokonaniem zakupu nowej kuchni z płytą indukcyjną, aby nie mieć przykrego zaskoczenia. Na razie działa zasada: kto pierwszy ten lepszy. Ostatni będą musieli uzbroić się w cierpliwość i uzgadniać wymianę puszki piętrowej ze spółdzielnią mieszkaniową.

Ograniczone miejsce na płytce rozgałęźnej (puszka piętrowa)
Ograniczone miejsce na płytce rozgałęźnej (puszka piętrowa). Do puszki nie zmieściłaby się instalacja trójfazowa dla wszystkich trzech mieszkań. Dodatkowo część zacisków jest uszkodzona i nie nadaje się do użytku.

Ile kosztuje wymiana instalacji elektrycznej w mieszkaniu w bloku?

Wpływ na koszt wymiany instalacji elektrycznej w mieszkaniu w bloku ma wiele czynników. Aby ułatwić naszym klientom oszacowanie ceny za wymianę instalacji elektrycznej w mieszkaniu w bloku, stworzyliśmy cennik-kalkulator usług, związanych z wymianą instalacji elektrycznej w blokach z wielkiej płyty.

Nasz kalkulator usług wymiany instalacji elektrycznej w bloku, umożliwia szybkie i proste oszacowanie kosztów takiego działania. Ostateczna oferta z ceną za wymianę instalacji elektrycznej w mieszkaniu w bloku zostanie sporządzona na podstawie oględzin miejsca i ustaleń z klientem, ponieważ nawet najlepiej przygotowany cennik-kalkulator nie jest w stanie uwzględnić wszystkich życzeń oraz uwarunkowań, które dotyczą danego mieszkania.

Podaj poniższe dane i poznaj szacunkowy koszt usługi

  • Metraż mieszkania*:

podaj całkowity metraż Twojego mieszkania w m2.

*pole wymagane

  • Liczba pomieszczeń*:

podaj liczbę wszystkich pomieszczeń włącznie z kuchnią, łazienką i przedpokojem.

*pole wymagane

  • Piętro*:

podaj na jakim piętrze znajduje się Twoje mieszkanie (parter = 0).

*pole wymagane

  • Winda:

zaznać to pole jeśli w budynku dostępna jest winda.

  • Wymiana WLZ:

jeśli wymiana instalacji obejmuje również WLZ, to zaznać to pole.

  • Ilość faz (stan obecny):

jeśli wymiana instalacji obejmuje również WLZ, to zaznać to pole.

  • Ilość faz (docelowo):

jeśli wymiana instalacji obejmuje również WLZ, to zaznać to pole.

  • Obwód pod klimatyzację:

zaznać jeśli planujesz założenie klimatyzacji.

  • Zabezpieczenie mebli:

jeśli w mieszkaniu znajdują się meble, które podczas wymiany instalacji mają być zabezpieczone, to podaj jej liczbę w szt. (Poza kuchnią)

  • Zabezpieczenie podłogi:

jeśli w mieszkaniu znajdują się podłogi, które podczas wymiany instalacji mają być zabezpieczone, to podaj ich łączny metraż w m2.

  • Zabezpieczenie kuchni:

jeśli w mieszkaniu znajduje się kuchnia, która podczas wymiany instalacji ma być zabezpieczona, to zaznać to pole.

  • Lokal będzie zamieszkiwany:

jeśli podczas remontu mieszkanie będzie zamieszkiwane (domownicy obecni) zaznać to pole.

Gdzie zajmujemy się wymianą instalacji elektrycznej w mieszkaniu w bloku?

Świadczymy nasze usługi wymiany instalacji elektrycznej w mieszkaniu w bloku z wielkiej płyty w następujących lokalizacjach.