Instalacja elektryczna bezpuszkowa

Instalacja elektryczna bezpuszkowa

Instalacja elektryczna bezpuszkowa jest w dzisiejszych czasach standardem w elektroinstalatorstwie, zarówno podczas wymiany instalacji elektrycznej, jak i wykonywania nowej. Instalacja elektryczna bezpuszkowa znajduje swoje zastosowanie w każdym nowoczesnym systemie instalacji elektrycznej.

Z tego poradnika dowiesz się:

  • Jaka jest różnica między instalacją elektryczną bezpuszkową, a instalacją puszkową?
  • Jak wygląda schemat instalacji bezpuszkowej?
  • Jak w instalacji bezpuszkowej wykonuje się oświetlenie i gniazdka?
  • Jakie są wady instalacji bezpuszkowej?
Instalacja elektryczna bezpuszkowa
Instalacja elektryczna bezpuszkowa

Instalacja elektryczna bezpuszkowa vs puszkowa

Przyglądając się starej instalacji elektrycznej w mieszkaniu, można zauważyć, że ma ona zazwyczaj dwa dedykowane obwody: jeden na gniazdka elektryczne, a drugi na oświetlenie. Rozprowadzenie przewodów w takiej instalacji, wygląda standardowo tak, że od bezpieczników przy drzwiach wejściowych prowadzony jest przewód pod sufitem, a odgałęzienia do poszczególnych pomieszczeń, wykonywane są w puszkach łączeniowych, zamykanych za pomocą pokrywy. Takie puszki łączeniowe muszą być dostępne po wykończeniu ścian, dlatego też odstają od ich litej powierzchni, szpecąc estetykę nowo wyremontowanego pomieszczenia.

Instalacja elektryczna bezpuszkowa charakteryzuje się tym, że nie posiada puszek łączeniowych pod sufitem. Wszystkie połączenia w tym systemie, wykonywane są w tzw. puszkach instalacyjnych, w których po wykończeniu ścian, montuje się gniazdka lub włączniki. Elektryka bezpuszkowa ma tę zaletę, że dzięki jej zastosowaniu, nawet po wykończeniu mieszkania, zawsze istnieje możliwość dostępu do wszystkich połączeń z poziomu podłogi. Profesjonalnie wykonaną bezpuszkową instalację elektryczną, cechuje również większa estetyka, ze względu na brak pokryw odstających z powierzchni ściany.

Na czym polega instalacja bezpuszkowa?

Instalacja elektryczna bezpuszkowa opiera się w dużym skrócie na tym, że w czasie jej montowania rezygnuje się z robienia odgałęzień w postaci puszek łączeniowych (pod sufitem), na rzecz bezpośredniego doprowadzenia przewodów do puszek instalacyjnych, w których wykonuje się wszystkie połączenia, np. za pomocą Wago lub bezpośrednio na złączkach gniazd i włączników. Instalacja elektryczna bezpuszkowa umożliwia redukcję pokryw puszek łączeniowych, które psują estetykę gładko wykończonych ścian.

Co wybrać: instalacja bezpuszkowa czy puszkowa?

Wykonując nowoczesną instalację elektryczną w mieszkaniu lub w domu, każdy właściciel tych nieruchomości pragnie cieszyć się wysokim poziomem wykończenia swoich wnętrz. Przy wyborze sposobu wykonania instalacji, wiele osób kieruje się głównie estetyką pomieszczeń, w których ma przebywać. Z tego powodu zdecydowana większość użytkowników wybiera instalację elektryczną bezpuszkową. Stanowi ona pewnego rodzaju standard w branży, chociaż - jak wiadomo - z jakością jej wykonania bywa różnie. W naszej praktyce, bardzo rzadko spotykamy się z sytuacją, w której użytkownik życzy sobie wykonania instalacji elektrycznej z pomocą puszek łączeniowych. Zwykle są to osoby w podeszłym wieku, którym już nie zależy na estetycznym rezultacie naszych działań, tylko na szybkim zakończeniu remontu.

Instalacja elektryczna bezpuszkowa jest zdecydowanie najlepszym wyborem w momencie wykonywania nowej lub wymiany starej instalacji elektrycznej. Bezpuszkowa elektryka:

  • Zapewnia estetyczne wykończenie ścian, bez odstających od nich pokryw puszek łączeniowych,
  • Jest łatwa w wykonaniu,
  • Umożliwia szybkie i bezproblemowe znalezienie miejsca awarii,
  • Jest mniej podatna na awarie.

Instalacja elektryczna bezpuszkowa - schemat

W celu lepszego zrozumienia sposobu wykonania instalacji elektrycznej bezpuszkowej, najlepiej wesprzeć się schematem. Przykładowy schemat instalacji elektrycznej bezpuszkowej znajduje się poniżej.

Instalacja elektryczna bezpuszkowa schemat
Instalacja elektryczna bezpuszkowa schemat

Analizę schematu bezpuszkowej instalacji elektrycznej najlepiej zacząć od rozdzielnicy głównej, wybierając konkretny obwód. Zgodnie ze sztuką wykonywania bezpuszkowej elektryki, należy wyjść od wyłącznika nadprądowego w rozdzielnicy do wybranego, pierwszego punktu elektrycznego. Takim punktem może być puszka instalacyjna na gniazdko elektryczne lub włącznik. Jeśli brany jest pod uwagę obwód z gniazdkami w wersji bezpuszkowej, to powinien być on prowadzony od danego gniazdka do następnego w tym obwodzie. Wszystkie połączenia wykonywane są w puszkach instalacyjnych, np. za pomocą Wago lub bezpośrednio na zaciskach.

Instalacja bezpuszkowa oświetlenia tworzona jest w podobny sposób. Obwód oświetleniowy wychodzący z rozdzielnicy głównej, prowadzony jest do pierwszego włącznika. Od niego wyprowadzane jest następnie zasilanie do kolejnego włącznika i właściwy przewód, wychodzący do wybranego oświetlenia, np. na suficie lub na ścianie (kinkiet).

Instalacja bezpuszkowa - wady

Mimo ogromnych zalet, które posiada instalacja elektryczna bezpuszkowa, istnieją również jej wady. Zaliczają się do nich przede wszystkim większe koszty materiałów niż w przypadku tradycyjnego rozwiązania. Wynika to ze sposobu prowadzenia przewodów, które według normy, powinny przebiegać poziomo, tylko pod sufitem lub nad podłogą. Oznacza to, że połączenia pomiędzy poszczególnymi gniazdami jednego obwodu, mogą być związane z wyższym kosztem większej ilości zamawianych metrów bieżących przewodów i ceną pracy elektryka. Problematykę tę można zwizualizować za pomocą dwóch schematów, porównujących wykonanie instalacji elektrycznej w formie bezpuszkowej i tej samej instalacji z pomocą puszek łączeniowych (stara metoda).

Instalacja elektryczna bezpuszkowa jest również kłopotliwa, jeśli chodzi o dojście, w ramach jednego obwodu, do wszystkich gniazdek elektrycznych w danym pokoju. Gniazdka nie są zazwyczaj umiejscowione wyłącznie na jednej ścianie i w związku z tym mogą pojawić się pewne utrudnienia w stworzeniu całej, sprawnie działającej instalacji. Mogą być nimi drzwi wewnętrzne, okna lub brakująca przestrzeń do poprowadzenia przewodów pod grzejnikami czy nad oknami.

Instalacja elektryczna bezpuszkowa gniazdka
Instalacja elektryczna bezpuszkowa gniazdka

W przypadku wykonywania instalacji z użyciem puszek łączeniowych (stara metoda), wykorzystywana jest mniejsza ilość materiału i roboczogodzin. Działanie to można prześledzić na poniższej wizualizacji.

Instalacja elektryczna puszkowa gniazdka
Instalacja elektryczna puszkowa gniazdka

Częściowym rozwiązaniem wad bezpuszkowej instalacji elektrycznej jest lepsze planowanie rozmieszczania punktów elektrycznych danego obwodu i przemyślane prowadzenie jego przewodów. Może okazać się, że zostanie dzięki temu zużyte mniej przewodu, gdy na kolejną ścianę w pokoju, będzie na przykład wyprowadzony drugi przewód tego samego obwodu z rozdzielnicy, zamiast z ostatniego gniazdka elektrycznego na przeciwległej ścianie. Efektywne planowanie instalacji elektrycznej bezpuszkowej zajmuje zdecydowanie więcej czasu niż ma to miejsce w przypadku instalacji puszkowej, ale daje lepsze rezultaty.